Vergangene Events
September 2019
Oktober 2019
Nusha & Christian Schiemann invites S.A.M
Line-Up: Nusha, S. A. M., Christian Schiemann, kleinGROSS, ELN & C.A.L, Michael Nip
Absolute Techno & Fun Records
Line-Up: Shlomi Aber, Franky Fiction & Smoon, Barem, Emiliano, Andreas Ramos, Mira Joo
Sacred Frequencies w/ Giuseppe, Jahbo& Jig
Line-Up: Giuseppe, Jahbo, Jig, Mara, Aranya, SpinnZinn, Robert Reuss
Respekt w/ Spektre, OC & Verde
Line-Up: Spektre, OC & Verde, Beico & MT93, Ezikiel, Pazkal, And Hazel
Baumhaus & Kidz of BE9 x Belisa
Line-Up: Tony Casanova, Guzy, Fulmma, Luke Dm, Fabe, Emiliano, Nekes, Ajele, Tim Etzel, Monika Ross
November 2019
Import w/ Murciano & Pasci (Friedas Büxe)
Line-Up: Murciano, Pasci, Smalltown Collective, Don Ramon, Marco Capone, Kantarik, Burt Cobain
SHDW & Obscure Shape x Harmlos
Line-Up: SHDW & Obscure Shape, ELN & CAL, Lucian Reck, Dimitros b2b Vincenzo, Burak b2b Pascal, Emiliano
Zenon Records w/ Sensient (LIVE)
Line-Up: Sensient (live), HypoGeo (live), Millivolt, Cosmjn, Alex Wild
Bassrhythmuss & 3 Years Hello People
Line-Up: Klanglos, Lilly Palmer, The Mountain People, Ajele, Hello People Special, Vacchiano b2b ER.
SpaceMonki | Endstation w/ Tomi & Kesh (10am – 10pm)
Line-Up: Tomi & Kesh, Angelica Fravi, Lino Loud, Enzo Lo Conte
My Favourite Freaks Female Night w/ Simina Grigoriu
Line-Up: Simina Grigoriu, Sara Simonit, Gallya, The Willers Brothers, Aamir & Alex Wild
SpaceMonki | workinprogress, Dario La Mazza & Mic Drive
Line-Up: Workinprogress, Dario La Mazza & Mic Drive
Divercity Takeover w/ The Prototypes
Line-Up: The Prototypes, Toni B, Randy, Meta2, Rollin John, Arcnet, Z-Groove
Dezember 2019
Endstation Afterhour (10am – 10pm)
Line-Up: Natch Prs, Andreas K, Jonny Perez, And Hazel, Enzo Lo Conte
Sacred Frequencies w/ Sangoma Records
Line-Up: Daksinamurti, Yabba Dabba, Cosinus, Kabayun, Rugrats, SiD, Exair, Radio B, Bremer Wattmusikant, Unique Repeat, Stoertebeker
Kraftek Showcase & Belisa Bookings
Line-Up: Pleasurekraft, Arno aka Einzelkind, Federico Molinari, Sama, Larry, Ajele
2 Years SpaceMonki | Fjaak LIVE
Line-Up: Fjaak (live), Smoon, Moises, Akyra, Emiliano, GROSSohneklein
2 Years SpaceMonki | As Long As U Can / Opening 03.00
Line-Up: Klangkuenstler, Ho Do Ri, Juen & Bach, Luigi Forte, Pete & Pete, Jan Golly, Janina
2 Years SpaceMonki | Endstation Afterhour (until 10pm)
Line-Up: Hand.an, Grey Gravity, Sany Sanderson, Enzo Lo Conte
Weihnachten mit Torsten Kanzler
Line-Up: Torsten Kanzler, Lampenfieber (live), Nikitscher & Cecco, Kaori & Vacchiano
Divercity Daydance w/ TC
Line-Up: TC, Noizesplitter, Rollin John, K-Base, Crumbling Empire, Arcnet, Juandroid
Charlie goes out… w/ 999999999 & Boston 168
Line-Up: 999999999, Boston 168, Franky Fiction, Darrien, Kantarik, FLØBO
Felix Kröcher & BE9 invites
Line-Up: Felix Kröcher, David Nicolas, James Mc Hale, Atef & Romano, Gianni Di Canio
Januar 2020
Terrazzza NYE w/ Alex Kennon
Line-Up: Alex Kennon, Gianni Callipari, Genji Yoshida & Haeppy Van Mazn, Murciano, Marco Capone, Kantarik, Roman Klinger
SpaceMonki | Endstation Aufgalopp
Line-Up: Enzo Lo Conte, Gianluca Felline, Dario La Mazza, Robin Van Loxley, Workinprogress, Kamari, And.re & Donna K, Dajk
Sacred Frequencies w/ Forestdelic Records
Line-Up: Kala, Yudhisthira, Ant Hill, Jig, Nödweisz, Creator, Face Design, Feinmechanik
SpaceMonki | Bassrhythmuss w/ MAKA
Line-Up: MAKA, Roger Torroni, Ivan Struggle, La Roccia, Atef, Chedy, Matheiu
Woo York LIVE
Line-Up: Woo York (live), Clara Dea & Chaze, Kayyak, Paul Almqvist, Gianluca Felline, Hand.an
Divercity Jungle Bass w/ Saxxon & King Yoof
Line-Up: Saxxon, King Yoof, Randy, Rollin John, Arcnet, Phil Wild, Inca
Februar 2020
Tronic Night w/ Julian Jeweil & Anna Reusch
Line-Up: Julian Jeweil, Anna Reusch, Francis Mercier, Luca Gaeta, Kadric, De La Maso, Tajara
SpaceMonki | Zenon Records w/ Kliment & Hellquist LIVE
Line-Up: Kliment, Hellquist, Millivolt, Angy Dee, Freddy Hetzinger, Kaylee
Metodi Hristov & AKKI
Line-Up: Metodi Hristov, AKKI, Clara Dea, kleinGROSS, Javier Carballo, Murphy, Michael-Nip, Emiliano
Tuz’Muz Banana City – Valentins’Special w/ LEON
Line-Up: LEON, Mr. Smoothie, Gianni Callipari, Kantarik, David Aurel
Harmlos w/ Weska & Transcode
Line-Up: Weska, Transcode, Nils Weimann, Fa-Piano & Donco, Iuly.B, Martin Glowacz, Alex Wild
Bassrhythmuss & BE9 w/ Anastasia Kristensen & ALCI
Line-Up: Anastasia Kristensen, Alci, ER., Vacchiano, Gianni Di Canio, David Nicolas, Emiliano, Fabian Neideck
März 2020
Sacred Frequencies w/ Blacklite Records
Line-Up: Stereoxide, Helber Gun, Nukleall, Pollyfonika, Offlabel, Annea, Tom, Cornflakes 3D, Carola, Shadow
Harmlos – Secret Cinema b2b Egbert (3h Hybrid Set)
Line-Up: Secret Cinema & Egbert (live), Denis Kaznacheev, ELN & CAL, Pinzo, Christian Schiemann, Drea
2 Years Endstation Afterhour (10am – 10pm)
Line-Up: Alessandro Diruggiero, Workinprogress, Onur, Nukem, Enzo Lo Conte
Juni 2020
Endstation (14 – 23.45)
Line-Up: Mʌrȼo Visȼiʌni b2b Tajara, Gianluca Felline, Lino Loud, Enzo Lo Conte
Juli 2020
Hello People Private Session w/ artonair
Line-Up: Atef, James Mc Hale, Noah, Andreas Ramos
Future Universe
Line-Up: Fabio Fusco, Bassfactor, Ground Zero, Secret Frequency & Mind Vision, Astronix, High SpectrumGuZilla
August 2020
September 2020
Oktober 2020
Chimps in Space
Line-Up: Fabio Fusco, Liquid Soul, Akustik & Bassforscher, Lovegun, Nova, Clari Ann, Kaylee, Suspect One